FA hylkäsi Bos­nic­hin ve­too­muk­sen

Australialainen jalkapallomaalivahti Mark Bosnich on hävinnyt dopingtuomiotaan koskevan vetoomuksen. Chelsean entinen pelaaja sai seuraltaan sakot jäätyään kiinni huumetestissä viime talvena.

Australialainen jalkapallomaalivahti Mark Bosnich on hävinnyt dopingtuomiotaan koskevan vetoomuksen. Chelsean entinen pelaaja sai seuraltaan sakot jäätyään kiinni huumetestissä viime talvena. Bosnichin näytteestä löytyi merkkejä kokaiinin käytöstä.

Bosnich, 31, ei hyväksy huumetestin tulosta. Hänen mukaansa tuntematon nainen laittoi kokaiinia hänen drinkkiinsä. Bosnichin ura Chelseassa oli vaisu loukkaantumisten takia, ja ennen kokaiinikäryä hän oli hoidettavana masennuksen takia.

Englannin jalkapalloliitto FA:n kurinpitovaliokunta käsitteli maalivahdin vetoomusta eilen. Lautakunnan mukaan sakkorangaistus on syytä pitää voimassa. Chelseasta tammikuussa erotettu Bosnich joutuu lisäksi maksamaan ne lautakunnan kulut, joita tapauksen käsittelystä kertyi.

Englannin jalkapalloliiga hylkäsi kesäkuussa Bosnichin toisen vetoomuksen, jossa hän peräsi työpaikkansa puolesta. Maalivahti on lisäksi pelikiellossa tämän kuun 23. päivään asti.

Ilmoita asiavirheestä