F1-tal­lit esit­tä­vät tes­ti­ra­joi­tuk­sia

Formula 1 -sarjan tallit ovat valmiita rajoittamaan ensi kauden aikana tapahtuvan testaamisen kymmeneen päivään per talli säästääkseen kuluja.

Formula 1 -sarjan tallit ovat valmiita rajoittamaan ensi kauden aikana tapahtuvan testaamisen kymmeneen päivään per talli säästääkseen kuluja. Yhteinen esitys syntyi kauden päätöskilpailun aikana Brasiliassa. Kansainväliselle autoliitolle FIA:lle menneen esityksen takana ovat Ferraria lukuun ottamatta kaikki tallit. Ferrari katsoi, ettei asiaa ole sen mielestä harkittu tarpeeksi.

Ennen esityksen tekoa tallit keskustelivat asiasta F1-sarjaa johtavan Bernie Ecclestonen kanssa, jonka alustavassa MM-kalenterissa on ensi kaudeksi 19 kilpailua, vaikka niistä osa on kalenterissa ehdollisina. Yli 17 gp-kisan ajaminen kaudessa vaatii F1-sarjan omien säännösten mukaan tallien hyväksynnän.

Tallit ilmoittivat olevansa valmiit laajentuvaan MM-sarjaan, jos samalla säästetään kuluja testirajoituksilla.

FIA:n johtaja Max Mosley piti tallien esityksen merkitystä vähäisenä ja arveli, että kautta 2005 ajatellen se tuli ehkä liian myöhään.

Ilmoita asiavirheestä