Tietoturvayhtiö F-Secure on julkaissut F-Secure Anti-Virus Linux Client ja Server Security -tuotteita. Niiden ominaisuuksiin kuuluvat keskitetty hallinta, automaattinen ja reaaliaikainen virussuojaus, palomuuri sekä muutosten valvonta.
F-Secure Anti-Virus Client Security on kiitelty Windows-käyttäjien tietoturvaratkaisu ja nyt yhtiö laajentaa tuotetarjontaansa Linux-käyttäjienkin saataville.
Uuden ratkaisun myötä järjestelmien ylläpitäjät voivat ohjata ja valvoa sekä Linux- ja Windows-palvelimista ja -työasemista koostuvaa käyttöympäristöä.
"Toistaiseksi Linux-viruksia ei vielä ole kovinkaan paljon", kertoo F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen, "mutta sekaympäristöissä ylläpitäjät haluavat yleensä tarkistaa järjestelmät Windows-virusten varalta myös Linux-käyttöjärjestelmäpuolella. Toisaalta Linuxin suosion kasvaessa on yhä tärkeämpää ottaa käyttöön nimenomaan sille tarkoitetut tietoturvaratkaisut, jotka ovat jatkuvasti ajan tasalla."
F-Secure muistuttaa, että Linuxia käytetään laajalti ratkaisuissa, joista Windows-käyttäjät saavat tietoja ja palveluja. Tiedostojen tallennus, sähköposti ja Web-palvelut pyörivät usein Linux-pohjaisissa järjestelmissä.
Vaikka Linux itse on melko hyvin suojassa viruksilta, se ei silti estä Linux-järjestelmiä tallentamasta ja levittämästä Windows-viruksia, yhtiöstä sanotaan.