Paavi Benedictus XVI on määrännyt, että toimet hänen edeltäjänsä Johannes Paavali II:n autuaaksi ja mahdollista pyhimykseksi julistamista varten pitää aloittaa heti. Katolisen kirkon ruohonjuuritasolta ja kardinaalien taholta tulleet vetoomukset saivat paavin viittaamaan kintaalla säännölle, jonka mukaan mutkikkaat toimet voidaan aloittaa aikaisintaan viisi vuotta kuoleman jälkeen.
Benedictus ilmoitti päätöksestään perjantaina. Ilmoituksen basilikassa kuulleet sadat kirkonmiehet osoittivat seisaaltaan suosiotaan minuuttien ajan.
Autuaaksi julistamisessa henkilö saa arvonimen "siunattu" ja se merkitsee, että katoliset kuolinhiippakunnassa voivat osoittaa hänelle kunnioitustaan. Se tarkoittaa myös, että täydeksi pyhimykseksi julistaminen eli kanonisointi on askeleen päässä.
Autuaaksi julistamisprosessi kestää yleensä vuosia. Ehdokkaasta pitää koota asiakirjoja ja todistajanlausuntoja, jotka seulotaan, minkä jälkeen toimelle täytyy saada hyväksyntä kolmelta Vatikaanin tutkintalautakunnalta.
Johannes Paavali II:n suosion ansiosta hänen asiansa edennee pikavauhtia, vaikka hänen ansioistaan täytyykin koota valtava määrä materiaalia ja tutkia se. Yksi viime vuosien nopeimmista autuaaksi julistamisista tapahtui Äiti Teresan kohdalla, joka kuoli 1997. Johannes Paavali II julisti hänet autuaaksi vuonna 2003 eikä siten piitannut viiden vuoden säännöstä.
Monet kardinaalit ovat ilmoittaneet selvästi uskovansa, että edesmenneellä paavilla oli kaikki "sankarillisen hyveen" ominaisuudet, jotka katolinen kirkko vaatii pyhimyksiltään.
Vatikaanin pyhimysasioiden viraston johtaja, kardinaali José Saraiva Martins totesi äskettäin, että Karol Wojtyla oli "elävä evankeliumi ja malliesimerkki pyhyydestä".
Vetoomuksia
uudelle paaville
Viikko paavin kuoleman jälkeen kymmenien kardinaalien kerrotaan allekirjoittaneen uudelle paaville vetoomuksen, jossa tätä pyydettiin nopeuttamaan toimenpiteitä.
Paavin viimeisiin hetkiin liittyneet surunpurkaukset ja ihmisten hautajaisten aikana esillä pitäneet kymmenet "Santo Subito" (Pyhimykseksi heti) -kyltit tekivät vaikutuksen kardinaaleihin.
Kardinaalit olivat myös tietoisia siitä, että Vatikaaniin on tullut raportteja kymmenistä edesmenneeseen paaviin liitetyistä ihmeistä. Autuaaksi julistamiseen tarvitaan yksi todistettu ihme ja pyhimykseksi julistamiseen vielä toinen.
Ehdokkaan kuoleman jälkeen tapahtuneisiin ihmeisiin liittyy yleensä äkillisiä ja selittämättömiä paranemisia ihmisillä, jotka olivat äärimmäisen vakavasti sairaita ja olivat hänen kauttaan rukoilleet vaivaansa apua Jumalalta.