Ex-kans­lia­pääl­lik­kö ar­vos­te­lee Lex Nokian sa­lai­le­vaa val­mis­te­lua

Elinkeinoministeriön alivaltiosihteerin Markku Wallinin mukaan Lex Nokian valmistelu on poikennut tavanomaisesta lainvalmistelusta.

Elinkeinoministeriön alivaltiosihteerin Markku Wallinin mukaan Lex Nokian valmistelu on poikennut tavanomaisesta lainvalmistelusta. Lakia valmisteltiin pienessä piirissä, ja työmarkkinajärjestöt onnistuivat vaikuttamaan virkamiehiin.

Tiistaisen Helsingin Sanomien mukaan taannoisen työministeriön ex-kansliapäällikkö Wallin on vahvistanut, että työnantajien EK uhkaili vuonna 2006 Nokian lähtevän Suomesta, ellei lakia saataisi aikaiseksi.

Wallin ei omien sanojensa mukaan puhunut uhkailusta. Lakia perusteltiin huolella Nokian lähdöstä, enkä pitänyt sitä uhkailuna, hän sanoi STT:lle.

Wallinin mukaan koko kohu Lex Nokian ympärillä selittyy tavasta, jolla asiaa on valmisteltu.

-- Lainvalmistelun olisi tällaisessa tilanteessa oltava avointa ja taattava se, että laki valmistellaan laadukkaasti. Kumpikaan asia ei ole tässä toteutunut.

Hän kummastelee, miksei avoimesti voitu käyttää lain perusteina Nokian ja muiden yhtiöiden tarpeita.

-- Koko tämä hässäkkä julkisuudessa johtuu siitä, että ei ole normaalia, avointa lainsäädäntöprosessia täysin toteutettu.

Ilmoita asiavirheestä