Eu­roop­pa voi me­net­tää jopa puo­li­tois­ta mil­joo­naa työ­paik­kaa pan­keis­ta

Suomen Pankin johtokunnan jäsen Pentti Hakkarainen pelkää aamun Turun Sanomissa, että Euroopassa voidaan menettää lähivuosina jopa puolitoista miljoonaa

Suomen Pankin johtokunnan jäsen Pentti Hakkarainen pelkää aamun Turun Sanomissa, että Euroopassa voidaan menettää lähivuosina jopa puolitoista miljoonaa työpaikkaa pankkitoimialalta.

Suomessa pankkisektori kävi läpi kovan saneerauksen viime vuosikymmenellä, Euroopassa se on pääosin vielä tekemättä.

Hakkarainen uskoo, että Euroopassa vastaavanlainen saneeraus on vielä edessä. Suomessa pankkitoimialalla oli 1990-luvun alussa 56 000 työntekijöitä, nyt työntekijöitä on Hakkaraisen mukaan enää noin 25 000.

Koko Euroopassa pankkitoimialan työpaikkoja on kolmisen miljoonaa. Jos kuuri on yhtä kova kuin Suomessa, karsintalinjalle joutuu jopa puolentoista miljoonan ihmisen työpaikka, kertoo aamun Turun Sanomat.

Hakkarainen ennakoi pankkifuusioiden jatkumista ja yleiseurooppalaisen pankin tuloa. Hakkaraisen mielestä ei ole syytä ajatella, että pankkikartta olisi nyt valmis, kun fuusiot Pohjoismaissa on viety pitkälle. Euroopassa ollaan vasta alussa.

"Yhteinen raha, lainsäädännön yhtenäistäminen ja tekninen kehitys puoltavat fuusiokehityksen jatkumista. Hyvin monessa tapauksessa suuruus on selvä etu pankkitoiminnassakin", Hakkarainen perustelee.

Hakkaraisen mielestä on todennäköistä, että Suomessa ja muissa Pohjoismaissa toimivat pankit ovat järjestelyjen osapuolina. Ne ovat tehokkaita ja kiinnostavat siksi muita eurooppalaisia pankkeja.

Ilmoita asiavirheestä