Saksan viranomaiset ovat saaneet varoituksen, jonka mukaan suuret määrät kasvuhormonin saastuttamaa hollantilaista rehua on kuljetettu myös Saksaan, Ranskaan, Belgiaan, Tanskaan ja Ruotsiin.
Hollanti ilmoitti viime kuussa, että MPA-kasvuhormonin saastuttamaa rehua on löytynyt 42 tilalta. Sittemmin luku on noussut jo 355 tilaan.
Hollanti on maailman kolmanneksi suurin sianlihan viejä ja maassa onkin jo aloitettu rikostutkinta rehuskandaalista.
Belgia ilmoitti viime viikolla epäilevänsä, että kasvuhormonin saastuttamaa melassia olisi kuljetettu Hollannista myös kahdelle belgialaiselle rehunvalmistajalle.
Kasvuhormoni MPA on Euroopassa kielletty, mutta Yhdysvalloissa, Australiassa ja Uudessa-Seelannissa sen käyttö karjankasvatuksessa on yleistä. Hormonia käytetään myös naisten vaihdevuosivaivoihin.