"Eu­ro­kä­tei­sen tuoma inf­laa­tio jo to­teu­tu­nut"

Saksan keskuspankin johtokuntaan kuuluva pankinjohtaja Klaus-Dieter Kühbacher uskoo, että suurin osa eurokäteisen tulon aiheuttamista hintojen korotuksis

Saksan keskuspankin johtokuntaan kuuluva pankinjohtaja Klaus-Dieter Kühbacher uskoo, että suurin osa eurokäteisen tulon aiheuttamista hintojen korotuksista on Saksassa käytännössä jo tehty. Niiden inflaatiota kiihdyttävä vaikutus on kuitenkin jäänyt jyrkästi laskeneiden energian hintojen varjoon, Kühbacher sanoi tiistaina pidetyssä lehdistötilaisuudessa.

Kühbacherin mukaan kuluttajahinnat ovat Saksassa nousseet syksyn mittaan vähintään kolme prosenttia eli niitä on korotettu enemmän kuin mitä kustannusten nousulla voi perustella.

Tiettävästi useita jälleenmyyjiä oli suorastaan kehotettu toteuttamaan hinnankorotukset hyvissä ajoin, mieluiten jo ennen lokakuun alkua, jotta vuodenvaihteen alla vältyttäisiin äkäisten kuluttajien huomiolta.

Ilmoita asiavirheestä