Suomen hallitus aikoo vaatia useita muutoksia Britannian tekemään EU:n rahoitusesitykseen.
Hallitus on tyytymätön erityisesti maaseudun kehittämisvarojen esitettyyn leikkaukseen sekä Itä- ja Pohjois-Suomen aluetukien kokoon. Lisäksi Britannia ei Suomen mielestä leikkaa omaa maksualennustaan tarpeeksi.
- Tämä ei ole meille hyväksyttävä, valtiovarainministeri Eero Heinäluoma (sd.) kommentoi esitystä Brysselissä.
Britannia julkisti ehdotuksensa vuosien 2007-2013 rahankäytöstä eilen.
Heinäluoman mukaan pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) esittää Britannialle muutosesityksiä jo torstaina, kun hän tapaa pääministeri Tony Blairin Lontoossa.
Myös Ulkoministeri Erkki Tuomiojan (sd.) mielestä on selvää, että ehdotus ei ole Suomen kannalta mikään parannus. Hän sanoi Ljubljanassa STT:lle, ettei Britannian vastaantulo maksupalautuksen osalta ole riittävä. Tuomiojan mielestä Britannia syö kuormasta.
Rahoituksesta yritetään päättää ensi viikolla Brysselin huippukokouksessa. Neuvotteluista odotetaan kuitenkin erittäin vaikeita. Edellinen yritys kaatui kesäkuussa jäsenmaiden erimielisyyksiin.