EU vaatii kolmea maata va­paut­ta­maan in­ter­net-yh­tey­det

EU:n komissio uhkaa viedä oikeuteen Saksan, Kreikan ja Portugalin, koska ne eivät ole vapauttaneet paikallisia puhelinverkkoja kilpailulle kyllin nopeasti.

EU:n komissio uhkaa viedä oikeuteen Saksan, Kreikan ja Portugalin, koska ne eivät ole vapauttaneet paikallisia puhelinverkkoja kilpailulle kyllin nopeasti. Komission mukaan kansalaisille on taattava riittävät internet-yhteydet.

Komission torstaina aloittama ns. rikkomusmenettely voi johtaa maiden haastamiseen EY:n tuomioistuimeen Luxemburgiin. Haastetta edeltää kaksi huomautusta.

Komissio huomautti maakolmikkoa erityisesti rinnakkaiskäytön vähäisyydestä. Tarkoituksena on, että linjan haltija vuokraa kuparikaapelia kohtuuhintaan muille operaattoreille. Vapauttamisesta ei ole kyse, jos palvelujen tarjonnasta päättää yksi ja sama operaattori.

Puhelinlinjojen vapauttaminen takaa kuluttajille suoran yhteyden tilaajajohtoon sekä samalla nopeat ja edulliset internet-yhteydet. Tilaajajohtojen eriyttämistä koskeva EU:n asetus hyväksyttiin vuosi sitten.

Kyseessä on teollisuuskomissaari Erkki Liikasen mukaan ensimmäinen askel, jolla asetuksen toteutus halutaan varmistaa.

"Lisätoimiin voidaan ryhtyä, jos ongelmia ilmaantuu edelleen", Liikanen sanoi Brysselissä.

Komissiolähteiden mukaan pohjoiset jäsenmaat Suomi, Ruotsi ja Tanska eivät olisi saamassa huomautuksia.

Komission marraskuussa julkistamasta raportista ilmeni, että Suomessakin on parantamisen varaa. Alan markkinat ovat yhä paikallisten puhelinoperaattorien käsissä, vaikka tilaajajohtojen eriytys alkoi jo 1997. Merkittävää rinnakkaiskäyttöä ei vieläkään esiinny.

Raportin mukaan ongelmana on se, että puhelinverkon vuokraus on yrittäjille liian kallista. Uusien yrittäjien on vaikea päästä markkinoille. Komissio kiinnittää huomiota myös korkeaan hinnoitteluun.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä