Euroopan unionin tarkkailijat lähtivät Gazan ja Egyptin väliseltä Rafahin rajanylityspaikalta väkivaltaisuuksien puhjettua perjantaina.
EU-operaation edustajan mukaan raja-aseman ulkopuolelle järjestäytynyt mielenosoitus muuttui väkivaltaiseksi ja aseistautuneet palestiinalaismiehet alkoivat ammuskella ilmaan.
- Tarkkailijamme lähtivät ennen ammuskelua turvallisemmalle alueelle, koska tilanne on epävakaa, Julio de Guardia kertoi uutistoimisto DPA:lle.
Guardian mukaan EU-tarkkailijat odottavat tilanteen rauhoittumista ja palaavat sen jälkeen työhönsä.
Sadat palestiinalaiset tukkivat raja-aseman ja kieltäytyivät päästämästä ketään liikkumaan sen kautta. Monet olivat palestiinalaisten turvallisuusjoukkojen jäseniä.
Palestiinalaiset protestoivat hallintonsa epäonnistumista Gazassa jatkuvasti lisääntyvien laittomuuksien ja väkivaltaisuuksien kitkemisessä.