EU suojasi sahdin

Sahti on toisena suomalaisena elintarvikkeena saanut Euroopan unionin nimisuojan.Samassa alkuperäistuotteiden rekisterissä on Suomesta ennestään puikulaperuna.

Sahti on toisena suomalaisena elintarvikkeena saanut Euroopan unionin nimisuojan. Samassa alkuperäistuotteiden rekisterissä on Suomesta ennestään puikulaperuna.

Alkuperäistuotteen valmistuspaikkaa ei ole päätöksellä sidottu Suomeen, mutta muunlaista tuotetta kuin suomalaisella perinteisellä menetelmällä valmistettua juomaa ei saa markkinoida sahtina Euroopan unionin alueella.

Suomen Sahtiseuran puheenjohtaja, Pekka Kääriäinen Lammilta sai tiedon komission antamasta asetuksesta alkuviikosta. Hän iloitsee päätöksestä, joka on piste neljän vuoden anomusprosessille.

Komissiolta odotetaan päätöstä myös karjalanpiirakan ja kalakukon alkuperäissuojasta.

Ilmoita asiavirheestä