EU:n ulkoministerit yrittävät ratkaista, miten työvoiman vapaasta liikkumisesta voidaan sopia Euroopan unionin laajentuessa. Nykyiset jäsenmaat ovat periaatteessa yhtä mieltä uusien jäsenmaiden työvoiman siirtymäajoista, mutta Espanja on kytkenyt ratkaisun EU:n rakennetukiin.
Espanjan lisäksi Portugali ja Kreikka haluavat varmistaa, että ne saavat unionin alue- ja rakennetukia myös laajentumisen jälkeen. Espanjan pääministeri Jose Maria Aznar on vaatinut, että asia pitää sopia samalla kun työvoiman liikkumisen ehdoista päätetään.
EU:n puheenjohtajamaa Ruotsi tavoittelee ulkoministerikokouksesta Brysselissä yhteistä kantaa, mutta todennäköisesti ratkaisu lykkääntyy kesäkuun Göteborgin huippukokoukseen. EU aikoo vaatia kaikilta uusien jäsenmaiden työntekijöille vähintään kahden ja enintään seitsemän vuoden siirtymäaikoja.