Etta avaus­voit­toon vai­he­rik­kaan esi­tyk­sen jälkeen

Lähtöasetelma illan otteluun oli mielenkiintoinen, sillä nuoret joukkueet (molempien keski-ikä 22 vuotta) kaipasivat kauden toisessa ottelussaan voittoa avaustappion jälkeen.

SM-liiga

Etta - Loimu 3-2

(25-17, 25-22, 15-25, 19-25, 15-11)

Lähtöasetelma illan otteluun oli mielenkiintoinen, sillä nuoret joukkueet (molempien keski-ikä 22 vuotta) kaipasivat kauden toisessa ottelussaan voittoa avaustappion jälkeen. Hermostuneesti esiintynyt Lentopalloseura Etta kärsi ensimmäisessä ottelussaan tappion Napapiirin Palloketuille 1-3. Raision Loimu puolestaan hävisi samoin lukemin Korson Vedolle.

Ettan avaus Loimua vastaan oli keskiviikkoon verrattuna kuin toiselta planeetalta. Jännittämisen tilalle oli astunut rentous ja peli-ilo, jotka näkyivät tehokkuutena. Keskihyökkäys puri erinomaisesti ja parhaimmillaan Etta johti erää jo 14-6.

Erän puolivälissä tuli kuitenkin Ettan ensimmäinen koomavaihe, jonka aikana mikään ei tuntunut onnistuvan. Loimu nousi kahden pisteen päähän tilanteessa 16-14, mutta erän loppu oli jälleen Ettan juhlaa. Erälukemat kirjattiin kotijoukkueelle 25-17. Toisen erän alku oli sekava ja molemmilla joukkueilla virheiden täyttämä.

Puolivälissä kotijoukkueen hermo piti paremmin, ja ero Loimuun kasvoi viiteen pisteeseen. Loimun pelaajat turhautuivat kiistanalaisista tuomariratkaisuista ja energiaa kului turhaan mesoamiseen.

"Tällaista farssia en ole nähnyt pitkään aikaan", puhisi Loimun valmentaja Ismo Tuominen vielä ottelun jälkeenkin.



Kolmas ja neljäs erä Ettan kuoleman laakso


Toisen erän hahmoksi nousi rohkeasti hyökkäyksiä päättänyt Ettan Pekka Seppänen, joka sai myös kunnian pommittaa päätöslukemat 25-22. Tauon jälkeen kolmas erä näytti aluksi sujuvan samaan malliin kuin kaksi ensimmäistä, mutta sitten Ettan syke sammui totaalisesti. Loimu vei erän täysin ansaitusti 25-15.

"Emme saaneet pidettyä yllä sitä vireystilaa, mikä meillä oli kahdessa ensimmäisessä erässä", selitti Ettan kapteeni Antti Malinen joukkueensa romahdusta.

Sama meno näytti jatkuvan neljännessä erässä, jota Loimu johti sähäkän alun ansiosta jo 8-2, kunnes Etta piristyi ja nousi taistelun myötä tasalukemiin 18-18. Isku ei kuitenkaan riittänyt vielä otteluvoittoon saakka, vaan Loimu oli kimmoisan hakkurinsa Jimmy Hernandezin johdolla parempi 25-19. Ajoittain Hernandezin ja passari Cornelius Andriesin yhteistyö oli tappavan tehokasta. Hernandez iski pallon lattiaan yhteensä 19 kertaa. Samoihin lukemiin ylsi Ettan tehokkain Antti Malinen.

"Loimu kovensi syöttöään kolmannessa erässä ja olimme aikamoisessa pulassa. Teppo Heikkilän tulo kentälle kuitenkin rauhoitti peliämme varsinkin neljännessä erässä", arvioi Ettan valmentaja Juha Lantto.



Ensimmäinen voitto Loimusta


Etta sai neljännen erän myötä peliinsä asenteen takaisin ja ratkaisevassa pikkuerässä henkinen kantti oli piirun verran Loimua terävämpi. Varsinkin Ettan kokeneempaa kaartia edustava Toni Tirkkonen oli elementissään ja Etta pääsi juhlimaan kauden avausvoittoa vietyään erän 15-11.

"Toissa vuonna voitimme ensimmäisen kerran kymmenennessä ottelussa, viime vuonna kolmannessa ja nyt jo toisessa. Jos kehityskaari on tällainen, niin mitä tästä vielä seuraakaan", maalaili Lantto tuttuun tyyliinsä.

Kaksi vuotta sitten Loimu voitti Suomen mestaruuden, jonka jälkeen joukkue muuttui täysin ja joutui viime keväänä karsimaan sarjapaikastaan. Ennakkoarvioissa Loimu kuului siihen ryhmään, jonka joukkueilta Ettan pitäisi napsia pisteensä varsinkin kotisalissaan.

"Tämä oli ensimmäinen voittomme Loimusta. Joukkue on ollut meille melkoinen painajainen", huokasi Lantto taiston tauottua.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä