Etelä-Korean parlamentti äänestää tänään kello 9.30 Suoman aikaa kitkerän keskustelun jälkeen luottamuslauseen antamisesta maan ensimmäiselle naispääministerille Chang Sangille. Kyseessä on Etelä-Korean ensimmäinen pääministeriä koskeva luottamuslauseäänestys.
Oppositiossa oleva GNP-puolue (Suuri kansallispuolue) on kahden päivän aikana syyttänyt Changia mm. ansioluettelotietojen väärentämisestä. Myös pääministerin kiinteistökaupat, akateeminen tausta ja pojan Yhdysvaltain kansalaisuus on katsottu rasitteeksi.
Presidentti Kim Dae Jung nimitti Changin pääministeriksi 11. heinäkuuta edistääkseen sukupuolten tasa-arvoisuutta ja rauhoittaakseen poliittisen tilanteen ennen joulukuun presidentinvaaleja, joissa Kim ei voi lain mukaan enää asettua ehdolle.