Saksalaistoimittaja Jutta Rabe ilmoitti perjantain vastaisena yönä, että hänen ryhmänsä on lopettanut sukellukset Estonialla. Ryhmää kuljettanut saksalaistroolari Godenwind aloitti matkansa kohti Kielin satamaa puoli kahden aikaan yöllä.
Ennen ryhmän lähtöä Saaristomeren merivartioston ja Ruotsin rannikkovartioston edustajat vierailivat troolarilla ja pyysivät ryhmää kunnioittamaan Estonian hautarauhaa.
Raben mukaan ryhmä palasi Estonialle, koska omaisjärjestöille oli luvattu viime kesänä, että niin tehdään ellei virallisia tutkimuksia aloiteta hylyllä vuoden sisään.
Raben mukaan tämänkertaisen retken tarkoituksena oli myös etsiä viime vuoden sukelluksissa kadonneita kallisarvoisia varusteita sekä täydentää viime vuonna kerättyä kuvamateriaalia.