Es­poo­seen nousee yk­si­tyis­ra­hoit­tei­nen koulu

Espooseen nousee Suomen ensimmäinen yksityisrahoitteinen kunnallinen koulu. Opetus siellä alkaa syksyllä 2003. Samaan aikaan valmistuvat uima- ja liikuntahalli.

Espooseen nousee Suomen ensimmäinen yksityisrahoitteinen kunnallinen koulu. Kuninkaantien lukion harjannostajaisia vietettiin keskiviikkona. Opetus siellä alkaa syksyllä 2003. Samaan aikaan valmistuvat uima- ja liikuntahalli.

Kaupunki järjestää kouluun opettajat ja opetusmateriaalin eli opetuksen. Muu onkin sitten yritysten vastuulla. Arandur-projektiyhtiö on suunnitellut ja rakentaa koulun, huolehtii kiinteistön kunnossapidosta ja käyttäjäpalveluista, joita ovat esimerkiksi isännöinti, ruoka, postitus, atk-palvelut, uima- ja liikuntahallin käyttö, siivous ja jätehuolto sekä ulkoalueiden hoito ja turvallisuus.

"Tavoitteena on palvelujen kokonaisedullisuus ja tehokkuus niin, että kaupunki vapautuu keskittymään vain perustoimintaan", teknisen toimen johtaja Olavi Louko sanoo.

Espoon kaupungin koulutoimi on vuokrannut tilat päiväsaikaan. Illalla niitä voi vuokrata kuka tahansa. Tavoitteena on, että koulu- ja liikuntatilat olisivat mahdollisimman harvoja tunteja tyhjillään.

Kaupungilla on Arandurin kanssa 25-vuotinen sopimus. Sen aikana rakennuksen kustannuksiksi on arvioitu 118 miljoonaa euroa. Palveluista maksetaan 4-5 miljoonaa euroa vuodessa.

Ilmoita asiavirheestä