Espoon talouden huippuvuodet ovat selkeästi ohi, mutta kaupungin talous on ensi vuonna edelleen juuri ja juuri tasapainoinen. Kaupunginjohtaja Marketta Kokkosen budjettiesitys lähtee siitä, että vuosikate on hivenen suurempi kuin poistot.
Espoolaisille ei ole odotettavissa kunnallisveron korotusta. Toimintamenojen kasvu kuitenkin hidastuu selvästi tästä vuodesta. Menot saavat kasvaa nelisen prosenttia. Iso naapuri Helsinki leikkaa ensi vuonna menojaan saman prosenttiosuuden kuin Espoo kasvattaa menojaan.
Espoon budjettineuvottelujen kuumimmaksi aiheeksi noussevat kouluasiat. Koulujen vanhempainyhdistykset ovat tuohtuneet opetusryhmien kasvusta ja erityisopetuksen vähenemisestä. Vanhemmat osoittavat illalla mieltä säästöjä vastaan kaupungintalon edessä.