Es­pan­ja­lai­ses­sa sai­raa­las­sa levisi Ebolan pelko

Tunnelmat ovat kireät madridilaisessa sairaalassa, jossa hoidetaan Ebolaan sairastunutta espanjalaista sairaanhoitajaa.

Tunnelmat ovat kireät madridilaisessa sairaalassa, jossa hoidetaan Ebolaan sairastunutta espanjalaista sairaanhoitajaa. Kolme muuta ihmistä on tarkkailussa mahdollisen tartunnan takia. Heidän joukossaan on sairaanhoitajan mies.

- Ihmiset ovat poissa tolaltaan. Emme voi ymmärtää, kuinka kahteen suojapukuun ja kaksiin käsineisiin pukeutunut henkilö on voinut saada tartunnan, totesi sydänlääkäri uutistoimisto AFP:lle.

Sairaanhoitaja oli hoitanut sairaalassa kahta Ebola-potilasta. Viranomaiset tarkkailevat nyt noin 30:tä henkilöä, joiden kanssa hoitaja ehti olla tekemisissä.

EU vaatii Espanjalta selvitystä, miten tartunta oli mahdollista sairaalassa.

Sierra Leonessa Ebolaan sairastunut norjalainen tuotiin tiistaina hoitoon kotimaahan. Hänelle on ilmeisesti saatu hankittua maailman toistaiseksi viimeinen annos kokeellista ZMapp-lääkettä.

Ilmoita asiavirheestä