Es­pan­ja­lai­nen Moto2-aja­ja Luis Salom kuoli kaa­dut­tuaan har­joi­tuk­sis­sa

Espanjalainen ratamoottoripyöräilijä Luis Salom on kuollut kaaduttuaan MM-sarjan Katalonian gp:n harjoituksissa.

Espanjalainen ratamoottoripyöräilijä Luis Salom on kuollut kaaduttuaan MM-sarjan Katalonian gp:n harjoituksissa.

Moto2-luokassa ajava Salom, 24, kaatui iltapäivän harjoitusjaksolla Barcelonan radan viimeistä edellisessä mutkassa. Lääkintähenkilökunta oli paikalla nopeasti ja Salom siirrettiin läheiseen sairaalaan, jossa hän kuitenkin kuoli vammoihinsa.

Salom debytoi MM-sarjassa 2009. Hän ylsi uransa aikana 25 kertaa palkintopallille ja voitti Moto3-luokassa yhdeksän osakilpailua.

Vuonna 2012 Salom sijoittui Moto3-luokan MM-sarjassa toiseksi ja vuonna 2013 kolmanneksi. Salom siirtyi kaudeksi 2014 Moto2-luokkaan. Siellä palkintosijoja tuli kolme, joista viimeinen tänä vuonna Qatarissa.

Salom on ensimmäinen ratamoottoripyöräilyn MM-sarjassa kuollut ajaja sen jälkeen, kun italialainen Marco Simoncelli kuoli Malesian gp:ssä 2011.

Ilmoita asiavirheestä