Espanja on tarjoutunut vetämään joukkonsa pieneltä Perejilin saarelta, jos se saa takuut, että myös Marokon joukot pysyvät siltä poissa, Espanjan ulkoministeri Ana Palacio kertoi. Palacion mukaan vakuutus Marokon kuninkaalta Mohammed VI:ltä riittää takeeksi.
Espanja ja Marokko ovat saaneet osakseen yhä kasvavaa kansainvälistä painostusta saarta koskevan selkkauksen vuoksi. Espanja iski eilen saarelle ajaen pois sinne asettuneet marokkolaissotilaat, ja Marokko kuvasi Espanjan toimia "sodanjulistukseksi". Ulkoministeri Mohamed Benaisa jätti kuitenkin mahdollisuuden neuvotteluihin avoimeksi.
Eilen illalla Espanjan sotilaat aloittivat uutistoimisto Reutersin mukaan kivimuurien pystyttämisen kiistanalaiselle saarelle. Silminnäkijöiden mukaan saarelle pystytettiin radioantenni ja ilmatorjuntatykki.