Venäläisen Kommersant-lehden mukaan Helsingin Hietalahdessa toimiva Arctech Helsinki Shipyard -telakka on siirtymässä kokonaan venäläisomistukseen.
Tämä päättää pitkään jatkuneen epätietoisuuden yli sata vuotta vanhan telakan kohtalosta. Omistajamuutos tulee turvaamaan laivanrakennuksen jatkumisen Helsingissä.
Venäjä investoi lähivuosina merkittävästi arktisten alueiden alustensa uusimiseen. Juuri tällaisten alusten rakentamisessa suomalainen osaaminen arvostetaan korkealle maailmalla.
Hietalahden telakkaa on isännöinyt viime vuodet korealaisen laivanrakentajan STX:n Suomen toiminnoista vastaava STX Finland yhdessä Venäjän valtion kokonaan omistaman USC:n ( United Shipbuilding Corporation) kanssa.
Kumpikin yhtiö on omistanut 50 prosenttia Arctechistä, jonka palveluksessa on nelisensataa työntekijää. STX ei ole osallistunut pitkään aikaan toimintojen rahoittamiseen Helsingin telakalla.
Tämä johtuu sitä, että STX:n emoyhtiö on ollut suurissa taloudellisissa vaikeuksissa. Jopa sen kaatumista on ennustettu. Talousvaikeuksien on pelätty johtavan siihen, että yhtiö joutuu luopumaan telakoistaan niin Suomessa kuin muualla Euroopassa.
Yhtenä kysymysmerkkinä on ollut Helsingin telakan kohtalo. Telakan siirtyminen kokonaan venäläisten omistamaksi on tervetullut, sillä se avaa samalla entistä paremmat mahdollisuudet päästä osalliseksi Venäjän alusten mittavasta uudistamisohjelmasta.
Venäjän laajaa meri-, sisävesi- ja jokilaivastoa ollaan uudistamassa parhaillaan. ”Tämä ei tapahdu ilman kansainvälistä yhteistyötä, ja Suomi on maailman johtaja laivanrakentaja”, totesi Venäjän Suomen pääkonsuli Aleksandr Svertškov Kalevan haastattelussa (18.10.2013).
Hietalahden telakalla on pitkä perinteet laivojen rakentamisessa Venäjälle ja sen edeltäjään Neuvostoliittoon. Parhaillaan telakalla on työn alla kaksi alusta Venäjän liikenneministeriölle.
Suomalaiset ovat saavuttaneet Venäjällä tunnustusta etenkin arkisella alueella toimivien alusten rakentamisessa. Lähivuosikymmeninä Venäjän talouden painopiste on siirtymässä juuri noille alueille siellä olevien öljy- ja kaasuvarantojen vuoksi.
Vaikka Venäjä nykyaikaistaa omia telakoitaan, on Suomella vielä etulyöntiasema korkean tason alusten rakentamisessa. Mahdollisesti jo piankin tapahtuva Arctechin omistajamuutos tulee hyvään saumaan.
Venäläinen raha on Suomessa joillekin yhä kova paikka, vaikka toisaalta maahan kaivataan ulkomaisia sijoituksia. Toistaiseksi venäläiset ovat sijoittaneet varsin vähän suomalaiseen teollisuuteen, vain murto-osan kaikista ulkomaisista sijoituksista.
Miljoonissa mitattuna USC:n sijoitus Helsingin telakkaan ei tule olemaan kovin suuri. Kauppahinnaksi arvioidaan noin 20 miljoonaa euroa. Tätä paljon suurempi merkitys on sillä, mitä omistajavaihdos tuo tullessaan. Suuret odotukset kohdistuvat siihen.