En­ti­sel­le Vuoden po­lii­sil­le Pekka Erk­ki­läl­le 4,5 vuoden huu­me­tuo­mio

Helsingin käräjäoikeus langetti keskiviikkona törkeistä huumausainerikoksista kovat tuomiot entiselle poliisille, isokyröläiselle Pekka Antero Erkkilälle

Helsingin käräjäoikeus langetti keskiviikkona törkeistä huumausainerikoksista kovat tuomiot entiselle poliisille, isokyröläiselle Pekka Antero Erkkilälle, 60, ja hänen rikoskumppanilleen, Tukholmassa asuvalle Esa Kalevi Kumpulaiselle, 25.

Kumpulaisen hallusta löytyi suuri erä levitykseen tarkoitettuja huumeita, joista hän sai kahdeksan ja puolen vuoden vankeustuomion. Osan huumeista vastaanottanut Erkkilä tuomittiin neljän ja puolen vuoden vankeuteen.

Kumpulainen kertoi lähteneensä 28. heinäkuuta ajamaan Helsingistä Pohjanmaalle levittämään huumeita. Auton takakontissa matkasi noin 10 000 ekstaasitablettia, noin 28 kiloa hasista ja vajaa kilo amfetamiinia.

Isoonkyröön päästyään Kumpulainen luovutti Erkkilälle amfetamiinin sekä vajaat kolme kiloa hasista. Poliisi ratsasi myös Kumpulaisen käytössä olleen asunnon, josta löytyi lisää hasista ja ekstaasia. Hänen syykseen luettiin lopulta ekstaasia yhteensä vajaat 25 000 tablettia ja hasista liki 48 kiloa.

Oikeus katsoi selvitetyksi, että Erkkilälle menneet amfetamiini ja hasis annettiin velaksi ja ne oli tarkoitettu levitykseen. Erkkilä itse väitti, että ne oli tuotu hänelle vain säilytykseen.

Erkkilä piilotti saamansa huumeet jonkin matkan päässä sijainneeseen entiseen sikalaan muovipussissa ja -purkissa, jotka oli suojattu sateelta. Oikeuden mukaan toiminta kertoi pidempiaikaisesta säilytyspaikasta.

Levitystarkoitusta puolsivat myös poliisikuulusteluissa matkan varrella muuttuneet kertomukset sekä se, että Erkkilä oli yrityksensä tililtä maksanut Kumpulaiselle 33 000 markkaa. Erkkilä sanoi sen olleen lainojen takaisinmaksua hänen yritystoiminnastaan.

Erkkilältä takavarikoitiin huumeiden lisäksi puoliautomaattipistooli ja 1,5 gramman amfetamiiniannos, minkä takia hänen syykseen luettiin myös ampuma-aserikos ja tavallinen huumausainerikos.

Oikeus tuomitsi Erkkilän sotilasarvon menetetyksi. Hän oli ilmoittanut olevansa sotilasarvoltaan vääpeli. Kumpulainen on vangittuna, mutta Erkkilä vapautettiin tutkintavankeudesta noin kuukausi sitten. Oikeus määräsi hänet vangittavaksi heti tavattaessa.

Vuoden poliisi -tunnustuksenkin aikoinaan saanut Erkkilä kärähti huumeiden salakuljetuksesta vuonna 1975, kun hän oli YK-sotilaana Suezilla.

Ensimmäisen vankilatuomionsa jälkeen Erkkilä on ollut rikosjuttujen yhteydessä useasti esillä viime vuosikymmenen aikana. Hän oli etsintäkuulutettuna Hattulan suuressa valuuttaryöstöjutussa, mutta siitä häntä vastaan nostetut syytteet hylättiin.

Sen sijaan Erkkilä sai 90-luvulla tuomiot miljoonaluokan väärennösjutuissa, joissa tehtailtiin dollareita ja leimamerkkejä. Vankilasta hän pääsi ehdonalaiseen vapauteen viimeksi tämän vuoden tammikuussa.

Erkkilällä on Isossakyrössä matonkutomo. Huumejutussa oikeudessa kuultu todistaja kertoi, että oli nähnyt Erkkilän pakertamassa kutomossa 16-tuntisiakin päiviä.

Ilmoita asiavirheestä