Entinen Jets-täh­ti Teemu Selänne hul­laan­nut­ti Win­ni­pe­gin

Jääkiekon NHL:n Winnipeg Jetsin kannattajat hullaantuivat sunnuntaina. Teemu Selänne ja Anaheim Ducks saapuivat Jetsin vieraaksi.

Jääkiekon NHL:n Winnipeg Jetsin kannattajat hullaantuivat sunnuntaina. Teemu Selänne ja Anaheim Ducks saapuivat Jetsin vieraaksi. Pääosassa oli Jetsin entinen tähti Selänne. Anaheim voitti ottelun 3-2 Jetsin puolustajan Zach Bogosianin karkean kiekonmenetyksen jälkeen, mutta tulos oli sivuseikka.

Corey Perry teki voittomaalin Bogosianin erheen jälkeen.

Selänne vieraili entisessä kotikaupungissa viimeistä kertaa runkosarjan ottelussa NHL-kiekkoilijana.

- Ehkä pelaan vielä tässä hallissa, pudotuspeleissä, Selänne sanoi.

Tappio oli Winnipegille kauden ensimmäinen kahden peräkkäisen voiton jälkeen. Anaheimin Saku Koivu sai yhden syöttöpisteen.

Selänteen ura alkoi Winnipegissä. Hänen tulokaskautensa 1992-93 oli ikimuistoinen. Selänne teki ennätykselliset 76 maalia, joka on edelleen tulokkaiden ennätys. Kauden jälkeen hänet palkittiin vuoden tulokkaana.

Helmikuussa 1996 Selänne vaihtoi Anaheimiin, mutta sympaattinen suomalainen oli jättänyt pysyvän jäljen kanadalaisten mieleen. Hän ehti pelata Winnipegissä vajaat neljä kautta.

- He saivat minut tuntemaan oloni kotoisaksi. Tunnen olevani täällä erityinen. Jääkiekkoilija saa täällä erityiskohtelua, Selänne sanoi.

Selänteestä tuntui kuin kotiinpalaajalta, vaikka hän on asunut ja viihtynyt jo vuosia Kaliforniassa.

- Olin kuin kotona, koska ihmiset olivat niin innoissaan. Tämä on minulle erityinen halli. Yritän aina löytää katsomosta tuttuja. Löysin jälleen ihmisiä, jotka muistan, Selänne kertoi.

Winnipegiläisille Selänne merkitsee erityistä. Tunne on molemminpuolinen. Kaupungilla on Selänteen sydämessä erityinen sija. Juhlaottelussa Selänne pelasi Perryn ja Ryan Getzlafin ketjussa.

Bogosianin erhe oli ottelussa kohtalokas. Jetsin valmentaja Claude Noel ei halunnut sysätä syytä tappiosta Bogosianin niskoille.

- Näitä tapahtuu, Noel sanoi.

Niin tai näin, tästä ottelusta muistetaan Selänne ja häntä kannustaneet fanit. Suosionosoitukset eivät olleet loppua ottelun aikana.

Myös kenttäkuuluttaja kiitteli ja onnitteli Selännettä tämän erilaisista saavutuksista. Selänne kiitti heiluttamalla kättään joka suuntaan.

Selänteen Jets-muistoista mieleenpainuvin oli Mike Bossyn tulokasmaaliennätyksen (53) rikkominen. Selänteen 54:s maali syntyi 21. maaliskuuta 1993, ja hän juhli osumaa heittämällä hanskan ilmaan ja ampumalla mailalla sen alas.

- Vähän nolottaa, kun muistelen sitä, Selänne hymyili.

Ilmoita asiavirheestä