Entinen europarlamentaarikko Samuli Pohjamo treenaa Varjosi-tammaa, joka asuu Arto Hyvärin tallissa Haukiputaan Martinniemessä.
Kuva: Mikko Halvari
Hevosalan himoituimmista arvonimistä ravikuninkuudesta ja ravikuningattaren tittelistä aletaan taistella Äimärautiolla seitsemän viikon kuluttua. Pohjoispohjalaisravureiden osalta eletään jännittäviä aikoja.
Orien puolella ei alueelta osallistujaa pääkisaan saada. Kolminkertaisella kuninkaalla Evartilla on oululainen osaomistaja Mikko Laitinen, mutta legendaarinen ori on leimallisesti pihtiputaalainen. Evartti kun on asunut ja valmentautunut varsasta lähtien tässä keskisuomalaisessa hevospitäjässä, jota ravitähtiensä ansiosta kuningaskunnaksikin kutsutaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut