En­sim­mäi­set Hyvää Suo­mes­ta -tun­nuk­set ra­vin­to­loi­den oviin

Yhdeksän ravintolan oveen ilmestyy vuoden alussa kotimaisista raaka-aineista kertova Hyvää Suomesta -tunnus.

Yhdeksän ravintolan oveen ilmestyy vuoden alussa kotimaisista raaka-aineista kertova Hyvää Suomesta -tunnus. Nämä ravintolat ovat sitoutuneet käyttämään vuoden 2002 ajan kaikissa aterioissaan vain suomalaista lihaa, maitoa ja munia sekä niistä valmistettuja tuotteita.

Joutsenlippu-tunnuksen käyttö edellyttää suomalaista alkuperää myös muilta maassamme tuotettavilta raaka-aineilta aina, kun se saatavuuden ja laadun kannalta on mahdollista.

Hyvää Suomesta -ravintolan tunnuksen ovat saaneet Aalef Ravintolapalvelut Lappeenrannassa, Pellervo Insituutin Amica Espoossa, ravintola Höijerskan Tammisaaressa, Nagu Gammelgård Nauvossa, ravintola Kaksi kanaa Helsingissä, Olkihattu Hollolassa, Rättyän Sapuska Nivalassa ja Härmän kuntokeskus Ylihärmässä.

Hyvää Suomesta -ravintolan tai -aterian tunnusten käyttöoikeudet myöntää Finfood–Suomen Ruokatieto ry:n hallitus. Finfoodin tavoitteena on saada vuoden 2002 aikana 300 ravintolaa joutsenlipun käyttäjiksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä