Ranskan presidentinvaalien ensimmäinen kierros alkoi sunnuntaina laiskasti. Äänestysvilkkaus oli sisäministeriön tietojen mukaan iltapäivällä ennätyksellisen alhainen.
Sisäministeriön edustajan mukaan 58,55 prosenttia äänioikeutetuista oli äänestänyt kello 18 Suomen aikaa mennessä. Edellisissä presidentinvaaleissa 1995 oli samaan aikaan äänestänyt jo 64,02 prosenttia valitsijoista.
Mielipidemittauslaitokset ennakoivat nukkuvien äänestäjien määräksi näillä tiedoin 27-29 prosenttia.
Viimeisten mielipidekyselyjen mukaan konservatiivisen istuvan presidentin Jacques Chiracin kannatus on vain hieman suurempi kuin sosialistisen pääministerin Lionel Jospinin. Heidän lisäkseen ehdokkaita on 14. Molempien pääehdokkaiden uskotaan kuitenkin pääsevän toukokuun 5. päivänä pidettävälle toiselle kierrokselle.