Internetistä on tullut merkittävä väline asunnon myynnissä ja ostossa. Asunnon ostaneista 65 prosenttia hyödynsi internet-palveluita sopivan asunnon etsimisessä.
Sanomalehti koettiin tehdyssä kyselyssä kuitenkin edelleen tärkeimmäksi asunnonostajien tiedonlähteeksi - mutta niukasti: 35 prosenttia piti sanomalehteä ja 34 internetiä tärkeimpänä tiedonlähteenä. Alle 30-vuotiaista asunnon ostajista internetiä hyödynsi 84 prosenttia ja heille se oli tärkein tiedonlähde.
Vastaajilta kysyttiin, minkä nimisestä lehdestä, internet-palvelusta tai muusta tietolähteestä he saivat ensimmäisen kerran tiedon juuri ostamastaan asunnosta. Ilmoitusvälineistä merkittävimmäksi nousi Etuovi.com internet-palvelu (12 %), toiseksi Helsingin Sanomat (10 %), kolmanneksi Asuntopörssi (6 %) ja neljänneksi Turun Sanomat (4 %). Helsingin Sanomien Oikotie-verkkopalvelu tuli viidenneksi (3 %).
Ensimmäisenä tiedon lähteenä asunnonostoa suunniteltaessa käytettiin sanomalehtiä (28 %), toisena internetiä (26 %) ja kolmantena kiinteistönvälittäjiä (20 %).
Huoneistokeskus, OP-Kiinteistökeskus, Suomen Kiinteistönvälittäjäliitto ja Suomen Huoneistoketju keräsivät kyselyn vastaukset maalis-huhtikuun aikana tehtyjen asuntokauppojen yhteydessä. Kaikkiaan vastauksia saatiin 267 kappaletta. Tutkimuksen virhemarginaali on ± 3,2 prosenttiyksikköä. Tutkimuksen teki Tampereen Yliopiston Liiketaloudellinen tutkimuskeskus.