Ella Junnila pomp­pa­si Tam­pe­reen gp-ki­sois­sa puo­lel­la vauh­dil­la Suomen en­nä­tyk­seen: "Tek­niik­ka toimi nyt pa­rem­min kuin edel­li­ses­sä en­nä­tys­hy­pys­sä­ni"

Korkeushyppääjä Ella Junnila järjesti häkellyttävän näytöksen Tampereen gp-kisoissa Ratinan stadionilla.

20-vuotias Ella Junnila tuuletti jälleen korkeushypyn Suomen ennätystä. Tampereella ylittyi korkeus 195.
20-vuotias Ella Junnila tuuletti jälleen korkeushypyn Suomen ennätystä. Tampereella ylittyi korkeus 195.
Kuva: Immi Korhonen / Lehtikuva

Korkeuden SE 195 ylittyi lentävällä neljän askeleen vauhdilla

Korkeushyppääjä Ella Junnila järjesti häkellyttävän näytöksen Tampereen gp-kisoissa Ratinan stadionilla. Junnila otti kilpailun täysitehoisena hyppyharjoituksena 22-vuotiaiden EM-kisoja varten, mutta ilta päättyi puolella vauhdilla ylitykseen 195:stä eli Suomen ennätykseen.

Junnila kohensi Paavo Nurmen kisoissa Turussa 11. kesäkuuta tekemäänsä aiempaa ennätystä sentillä. Ennätystulos on myös 22-vuotiaiden Suomen ennätys.

–  Tekniikka toimi nyt paremmin kuin edellisessä ennätyshypyssäni. Edelliskisoissa olen vajonnut kaarrejuoksussa alas, mutta nyt juoksu kulki korkealla, Junnila kertoi.

–  Rimanylitys ei ollut niin hyvä kuin toivoisin, mutta muuten tämä tulos oli aika maksimi tällä vauhdilla.

Hyppyyn jäi silti vielä parantamisen varaa.

–  Ylitys 190:stä tuntui himpun verran paremmalta kuin ennätyshyppy, Junnila paljasti.

–  Ja laitoin askelmerkin neljään askeleeseen, eli käytin käytännössä neljän askeleen lentävää vauhtia, Junnila totesi.

Junnila kilpailee ensi viikolla mitaliehdokkaana 22-vuotiaiden EM-kisoissa. Kisat tulevat sopivaan aikaan, kun hän on lähestymässä huippukuntoaan.

–  Olen nyt ikionnellinen tästä tuloksesta, ja onneksi kisoihin on vain viikko. Nyt vain alle muutama harkittu treeni ja sitten kisoihin, Junnila suunnitteli.

Ilmoita asiavirheestä