Elisa-konserni keskittää yhteyspalvelutoimintonsa Soon Comiin itsenäiseksi Elisa Yhteyspalvelut -liiketoimintayksiköksi. Yksikön muodostavat ensi vuoden alusta ElisaComin Yhteyspalvelut Helsingissä ja Turussa sekä Soon Comin Contact center Tampereella.
Ratkaisulla ei ole henkilöstövaikutuksia, vaan nykyinen henkilöstö jatkaa nykyisissä tehtävissä ja toimipaikoissa.
Yhteyspalveluiden liiketoimintaa ovat yrityksille ja yhteisöille suunnatut välitys- ja vaihteenhoitopalvelut, neuvottelu- ja vastauspalvelut sekä turvapalvelut. Lisäksi Tampereella on alueellinen 118-numeropalvelu.
"Yksikkö on syntyessään markkinajohtaja välityspalveluissa ja eräs Suomen suurimmista Contact center -palveluiden tarjoajista", kertoo uuden yksikön johtaja Esa Aspholm.
Vuodenvaihteen jälkeen Elisa Yhteyspalveluissa on yhteensä 266 työntekijää, joista 178 työskentelee Helsingissä, 48 Tampereella ja 40 Turussa. Henkilökunnan tarpeen ennustetaan kasvavan tulevaisuudessa.