Elekt­ro­bit hakee uutta vauhtia

Elektrobit Group Oyj:n toimitusjohtaja Juha Sipilää harmittaa selvästi se, ettei Elektrobit- ja Jot-konsernien yhdistyminen ole mennyt i

Elektrobit Group Oyj:n toimitusjohtaja Juha Sipilää harmittaa selvästi se, ettei Elektrobit- ja Jot-konsernien yhdistyminen ole mennyt ihan suunnitelmien mukaisesti.

"Syyskuun loppuun mennessä olimme olleet yhdessä neljä kuukautta. Jouduimme kolmannella neljänneksellä siirtämään askelmerkkiä taaksepäin, keskeyttämään juoksun ja aloittamaan vauhdin uudelleen", Sipilä kuvailee hyppytermein heinä-syyskuun välistä aikaa konsernissa.

Sipilän harmi liittyy ensisijaisesti siihen, etteivät keväällä tehdyt yhdistymiseen liittyneet sopeuttamistoimet riittäneet, vaan konserni joutui jatkamaan yt-menettelyä ja irtisanomisia myös loppukesästä.

"Kaiken kaikkiaan konsernista vähennettiin 72 henkilöä, joista Suomesta 56", Sipilä kertoo.

Pörssiyhtiön vetäjän pitää luonnollisesti olla sanoissaan varovainen, mutta Sipilä uskoo, että nyt tarvittavat sisäiset muutokset on tehty, väkimäärä on sopeutettu vallitsevalle liikevaihtotasolle, uusia yt-neuvotteluja ei lähiaikoina tarvita ja taloudelliset tunnusluvut paranevat.

"Nyt on aika tehdä töitä", kiteyttää Sipilä.

Arkisiin töihin keskittyminen on muutenkin tärkeää, sillä torstaina julkistettujen kolmannen vuosineljänneksen tuloslukujen jääminen asetettujen tavoitteiden alapuolelle vaatii jatkossa entistä täysipainoisempaa työpanosta. Alkuvuoden tavoitteiden alittumisen yhtenä syynä on konsernin johdon mukaan ollut nimittäin se, että yhtiöiden yhdistäminen vaati suunniteltua enemmän johdon resursseja ja yt-neuvottelutkin vaikuttivat heikentävästi työskentelyn tehokkuuteen.



Loppuvuosi
paras osa vuotta


Yhdistymis- ja sopeuttamiskuvioiden jälkeen Elektrobit Groupilla pitäisi olla kaikkea edellytykset tehdä taloudellista tulosta.

Ensi vuoden tulostalkoissa apuna on yhtiön uusi organisaatiomalli ja jo tämän vuoden viimeisestä neljänneksestä pitäisi tulla konsernin paras neljännes. Liikevaihdon pitäisi pysyä loppuvuodesta vähintään ennallaan ja mieluummin kasvaa ja liikevoiton arvioidaan olevan edellisneljänneksiä paremman.

Sipilä ei kuitenkaan suostu arvioimaan sitä, koheneeko liikevoitto siihen malliin, että koko vuoden osalta voidaan puhua todellakin liikevoitosta eikä alkuvuoden tapaan -tappiosta. Suunta on kuitenkin oikea, sillä konsernin toinen ja kolmas neljännes ovat jo olleet vajaat 0,8 ja 0,5 miljoonaa euroa voitollisia. Tulosta rasittaa kuitenkin ensimmäinen neljännes, joka jäi yhteenlaskettuna 4,1 miljoonaa euroa pakkasen puolelle.

Konsernin talousjohtaja Seppo Laine iloitsee etenkin Jot-liiketoiminta-alueen parantunutta tahtia.

"Kun ensimmäisellä neljänneksellä Jot-puolen liiketappio oli 7,9 miljoonaa euroa, niin kolmannen kvartaalin tappio jäi 2,1 miljoonaan euroon ja tätä neljännestä rasittivat vielä 0,9 miljoonan saneerauskulut", Laine kertoo.



Uudesta organisaatiosta lisävauhtia


Kesäkuun alussa yhdistyneet Elektrobit ja Jot kulkevat tänä vuonna omina liiketoiminta-alueinaan konsernissa, mutta ensi vuoden alusta voimaan tuleva uusi organisaatio vie yritykset toiminnallisestikin täysin yhteen.

"Organisoidumme sopimustuotekehityksen, testaustuotteiden ja tuotantoautomaatiolaitteiden ympärille. Automaatiojärjestelmät ovat Jotin ydintä, testauksessa yhdistämme noin kolmanneksen Jotin liiketoiminnasta ja viidenneksen Elektrobitistä. Sopimustuotteiden kehitys on puolestaan Elektrobitin ydintä", Sipilä kuvailee.

Näiden kolmen linjan avulla Elektrobit-konserni aikoo toteuttaa omaa toiminta-ajatustaan eli parantaa asiakkaan ja tuotteen kilpailukykyä.

"Meidän vahvuus on se, että pystymme tekemään tuotteen ja tuotantolinjan yhdessä", Sipilä sanoo.

Toimitusjohtajan mukaan kaikki liiketoiminta-alueet ovat jatkossa konsernissa yhtä tärkeässä asemassa.

Kun alan tulevaisuus on enemmän kuin hämärän peitossa, ei Sipilä uskalla sanoa, alkaako jokin liiketoiminta-alue tehdä tulosta muita nopeammin.

Automaatiopuoltakaan Sipilä ei vedä täysin maan rakoon, vaikka Jotin menestysvuosien kaltaiset hurjan kasvun vuodet ovat tällä liiketoiminta-alueella taakse jäänyttä elämää.

"Jotin vaikeuksissa kaikkein merkittävin tekijä on se, että Jot on ollut mukana investointibisneksessä eikä uusia tehtaita ole rakennettu pariin vuoteen. Mutta kun uusia tuotteita tulee, rakennetaan uusia tuotantolinjoja. Tämän hetken tilanne on se, että tuotannossa on ylikapasiteettia. Mutta laitteet eivät ole ikuisia ja lisäksi osa meidän liiketoiminnasta tulee vanhojen tuotteiden modifioinnista", Sipilä kertoo.

Kolmannen sukupolven matkapuhelimien läpimurtoa ja siihen liittyviä työtilaisuuksia kuumeisesti odottavasta elektroniikka-alasta poiketen Elektrobitissä suhtaudutaan uuteen sukupolveen varsin maltillisesti ja itse asiassa jo vanhana keksintönä.

"Kolmas sukupolvi tuo meille koko ajan liiketoimintaa, sille ei ole mitään erityistä latausta, vaan se on yksi teknologia muiden joukossa. Itse asiassa Elektrobit toimitti jo vuonna 1996 tai 1997 Kiirunaan kaivoskoneiden langattoman kauko-ohjausjärjestelmän, joka taisi olla itse asiassa ensimmäinen 3g-sovellus", muistuttaa Elektrobit Groupin toimitusjohtaja Juha Sipilä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä