Elcoteq lähetti osak­keen­sa rajuun nousuun

Elektroniikan sopimusvalmistaja Elcoteq lähetti osakkeensa kurssin tänään rajuun 11,22 prosentin nousuun kertomalla ennakkotietoja liikevaihdostaan ja tuloksestaan heinä-syyskuussa.

Elektroniikan sopimusvalmistaja Elcoteq lähetti osakkeensa kurssin tänään rajuun 11,22 prosentin nousuun kertomalla ennakkotietoja liikevaihdostaan ja tuloksestaan heinä-syyskuussa.

Elcoteq perusteli myönteistä tulosvaroitustaan sillä, että yhtiön kehitys oli päättyneellä vuosineljänneksellä markkinoiden käsitystä selvästi parempi.

Muun muassa Nokialle kännyköitä ja verkkoja valmistava Elcoteq katsoi aiheelliseksi julkaista tarkastamattomat luvut hyvissä ajoin ennen 27. päivän osavuosikatsausta, kun tulosrallia ei markkinoilla osattu ennakoida.

Muuten Helsingin pörssi oli tänään laskusuunnassa. Hex painui jälleen 6 000 pisteen rajan alle 5 994,94 pisteeseen. Hexin takapakki oli 0,57 prosenttia. Portfolioindeksin miinus oli 0,37 prosenttia.

Nokia menetti arvostaan 1,1 prosenttia päätyen 11,69 euroon. Vaihdetuimmista osakkeista Elcoteqin lisäksi plussalle pääsivät Pohjola, Sampo ja Perlos. Viimeksi mainitun 3,38 prosentin nousua avitti ilmeisesti Elcoteqin hyvä meno, kuuluvathan kumpikin samaan Nokia-klusteriin.

Vaihtoa kertyi tavanomaiset 596,82 miljoonaa euroa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä