Tilaajille

Elä­ke­uu­dis­tus voi käyn­nis­tää val­ta­van kiin­teis­tö­myl­ler­ryk­sen – yksi yhtiö omistaa Oulussa satoja asun­to­ja

Parempia sijoitustuottoja hakeva eläkeuudistus voi käynnistää poikkeuksellisen suuren kiinteistöjen myynnin, joka näkyisi erityisesti kasvukeskuksissa. Oulussa Elo omistaa satoja asuntoja.

Työeläkeyhtiö Ilmarinen omistaa Oulun keskustassa Pekurin tilat.
Työeläkeyhtiö Ilmarinen omistaa Oulun keskustassa Pekurin tilat.
Kuva: Mikko Halvari

Suomessa saattaa alkaa poikkeuksellinen kiinteistöalan järistys parin vuoden kuluessa, mikäli tulossa oleva eläkeuudistus sysää työeläkeyhtiöt myymään omistuksiaan asuintaloissa, liiketiloissa ja kiinteistörahastoissa.

Lakiuudistus sallii työeläkevarojen sijoittamisen nykyistä enemmän riskipitoisimpiin pörssikohteisiin. Se voi tarkoittaa, että heikosti tuottavia sijoituksia vaihdetaan paremmin tuottaviin. Vuokra-asunnot, toimistot tai varastot ovat perinteisesti olleet vakaita mutta matalatuottoisia.

Työeläkeyhtiöt ovat maan suurin kiinteistösijoittajaryhmä, joka omistaa noin 23 miljardin euron edestä erilaisia asuntoja ja toimitiloja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä