Elä­ke­uu­dis­tus voi käyn­nis­tää val­ta­van kiin­teis­tö­myl­ler­ryk­sen – yksi yhtiö omistaa Oulussa satoja asun­to­ja

Parempia sijoitustuottoja hakeva eläkeuudistus voi käynnistää poikkeuksellisen suuren kiinteistöjen myynnin, joka näkyisi erityisesti kasvukeskuksissa. Oulussa Elo omistaa satoja asuntoja.

Työeläkeyhtiö Ilmarinen omistaa Oulun keskustassa Pekurin tilat.
Työeläkeyhtiö Ilmarinen omistaa Oulun keskustassa Pekurin tilat.
Kuva: Mikko Halvari

Suomessa saattaa alkaa poikkeuksellinen kiinteistöalan järistys parin vuoden kuluessa, mikäli tulossa oleva eläkeuudistus sysää työeläkeyhtiöt myymään omistuksiaan asuintaloissa, liiketiloissa ja kiinteistörahastoissa.

Lakiuudistus sallii työeläkevarojen sijoittamisen nykyistä enemmän riskipitoisimpiin pörssikohteisiin. Se voi tarkoittaa, että heikosti tuottavia sijoituksia vaihdetaan paremmin tuottaviin.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä