Suomen Postin voitto kaventui viime vuonna kolmasosaan edellisvuodesta. Monien muiden valtionyhtiöiden tavoin Postin vuotta rasitti oman eläkesäätiön kannatusmaksujen nousu, kun osakkeet eivät tuottaneet edellisvuosien tapaan.
Lisäksi posti panosti uusiin liiketoimintoihin ja mylläsi konttoriverkostoaan.
Myös liikevaihto supistui noin 1 miljardiin euroon. Kun huomioon otetaan Sammon pankkipalvelujen loppuminen posteissa ja arvokuljetuksen myynti, liikevaihtoa kertyi nelisen prosenttia enemmän kuin vuonna 2000.
Ripeimmässä eli lähes 30 prosentin kasvussa oli sähköinen viestinvälitys. Osa kasvusta tuli yritysostoista, mutta muiden muassa perinteisestä kirjeestä eteenpäin viety eKirje ja eKortti ovat suosiossa. Myös yrityksille tarkoitetut verkkolaskuratkaisut käyvät kaupaksi.
Perinteinen toiminta eli kirjeiden, lehtien ja pakettien välitys jatkoi vakaata kehitystä. Kirjeiden postitus supistui edelleen hienoisesti. Se johtuu yritysten välisten kirjeiden vähentymisestä. Yrityksistä asiakkaille postia kulki aikaisempaa enemmän.
Viime vuoden voitto rahoituserien jälkeen painui 33 miljoonaan euroon edellisvuoden 98 miljoonasta eurosta. Suurin yksittäinen selittäjä pudotukseen oli eläkesäätiön kannatusmaksujen nousu. Tulosta rasitettiin myös suurilla poistoilla.
Viime vuoden aikana postin palveluksessa oli keskimäärin 23 300 ihmistä. Vähennystä edellisvuoteen on reilut 2 200, mutta siihenkin selityksenä on toimintojen myynti.
Posti odottaa talouden kasvun lisäävän myös sen myyntiä. Kannattavuuden lasketaan samaten korjaantuvan, vaikka talouden kehityksessä on epävarmuustekijöitä.