Hallitusrintaman rivit ovat tänään rakoilleet eduskunnan äänestäessä takavuosien eläkeleikkauksen korjaamisesta. Muutamat vasemmiston ja kokoomuksen edustajat äänestivät opposition pitemmälle menevien korjausehdotusten puolesta.
Kysymys oli siitä, miten kansaneläkkeen pohjaosan ns. kaksinkertainen leikkaus hyvitetään. Nyt hyväksytty lainmuutos merkitsee sitä, että hyvitys on vähintään 5 ja enintään 50 euroa. Korotuksia eläkkeisiin alkaa tulla ensi vuoden lokakuun alusta lukien.
Oppositio esitti, että menetys korvattaisiin täysimääräisenä, jolloin yläraja olisi 83,75 euroa ja että korotuksia alettaisiin maksaa jo ensi vuoden alusta. Opposition esitykset kaatuivat äänestyksissä luvuin 104-60 ja 98-66.
Nyt oppositio ajaa tämän lainmuutoksen saatteeksi lausumaa, jossa hallitusta velvoitettaisiin selvittämään mahdollisuudet pohjaosan palauttamiseksi.