Eläi­mis­tä alkanut riita johti hel­sin­ki­läis­nai­sen kuo­le­maan

Eläimistä syntynyt riita koitui kohtalokkaaksi helsinkiläisnaiselle viime viikon perjantaina.

Eläimistä syntynyt riita koitui kohtalokkaaksi helsinkiläisnaiselle viime viikon perjantaina.

Pihlajamäessä asunut 47-vuotias nainen oli nauttinut alkoholia samassa ravintolassa Maasälväntiellä asuvan miehen kanssa. Naapurit olivat toisilleen entuudestaan tuttuja, ja he lähtivät ravintolasta jatkoille naisen asunnolle. Rikoskomisario Arto Karalahti Helsingin poliisista sanoo, että asunnolla syntyi riitaa eläimistä.

Karalahden mukaan mies piti kovasti eläimistä, ja hänellä oli kotonaan lemmikkejä. Nainen puolestaan ei ollut eläinten ystävä ja uhkasi tehdä pahojaan miehen eläimille.

30-vuotias mies on poliisikuulusteluissa myöntänyt veriteon. Karalahti sanoo, että tekoa tutkitaan murhana sen raakuuden ja julmuuden vuoksi.

Mies tikkasi naista puukolla toistakymmentä kertaa ja käytti mahdollisesti myös muita tekovälineitä. Uhri löytyi asunnosta kaksi päivää surmatyön jälkeen. Asunnossa ei ollut naapurusten lisäksi ollut muita henkilöitä.

Poliisi vaatii miestä vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä murhasta. Vangitsemisoikeudenkäynti pidetään perjantaina Helsingin käräjäoikeudessa.

Ilmoita asiavirheestä