Pääkirjoitus

EKP:lle nuh­tee­ton pää­joh­ta­ja

Euroopan keskuspankin jo ratkaistuksi arveltu pääjohtajavaihdos on mutkistunut.

Euroopan keskuspankin jo ratkaistuksi arveltu pääjohtajavaihdos on mutkistunut. Vuonna 1998 perustetun EKP:n ensimmäinen pääjohtaja, hollantilainen Wim Duisenberg jää eläkkeelle ensi heinäkuussa. Hänen lähes itseoikeutettuna seuraajanaan on tähän viikkoon saakka pidetty Ranskan keskuspankin pääjohtajaa Jean-Claude Trihet´ä.

Trihet´n asema pääjohtajaehdokkaana horjuu nyt, ehkä ratkaisevasti. Hän joutuu oikeuteen vastaamaan 1980-luvun lopulla Euroopan suurimmaksi pankiksi nousseen ranskalaiset Credit Lyonnais´n kirjanpitosotkuista. Trichet istui valtio-omisteisen pankin hallituksessa samaan aikaan kun valvoi työkseen valtionyhtiöitä valtiovarainministeriössä. Hänen epäillään osallistuneen pankin valtavien tappioiden peittelyyn.

EKP:n pääjohtajapelin saama käänne on harmillinen ajankohtansa ja syynsä puolesta. Rahoitusmarkkinoilla vallitsee yleinen epävarmuus. Luottamus talouden vahvasta elpymisestä niin Yhdysvalloissa kuin Euroopassakin horjuu. Yhdysvalloissa talouskasvua pidätelleen terrorismin pelon lisäksi suuryritysten käsittämättömiin mittasuhteisiin paisuneet kirjanpitoskandaalit järkyttävät markkinoita.

Talousmaailman surulliset uutiset on haluttu rajata Amerikan kuulumisiksi. Yhdysvalloissa edelleen paljastuvista kirjanpitorikkeistä on saatu esimakua kuitenkin myös Euroopassa. On mahdotonta ymmärtää, että EKP:n tulevaksi pääjohtajaksi valittavalla henkilöllä olisi taidoistaan huolimatta yleistä epäluottamusta herättävä tausta.

EKP:n työ saatella euro Yhdysvaltain dollarin ja Japanin jenin rinnalle maailmanvaluutaksi on vasta alussa. Sen onnistumisen kannalta on oleellista, kuinka EKP onnistuu pitämään huolta hintavakaudesta. Se on pankin tärkein tehtävä.

Keskuspankin tehtävät ja koko EU:n tulevaisuuteen vaikuttavien tavoitteiden toteutuminen edellyttävät markkinoiden ehdotonta luottamusta. Erityisesti muutostilanteissa markkinoiden kanssa on kyettävä keskustelemaan luottamusta herättävästi ja vakuuttamaan ne kulloinkin tehtävistä päätöksistä ja niiden oikeasta ajoituksesta, jotta saavutettaisiin tarkoitettu vaikutus.

Ranskan oikeuslaitoksen päätöstä on tarpeetonta ennakoida. Jo pelkkä edessä oleva oikeudenkäynti heittää kuitenkin synkän varjon ansioiltaan vahvan pääjohtajaehdokkaan ylle. EKP:n syvimpiä arvoja on luotettavuus, jota sen pääjohtajaltakin on edellytettävä. Pääjohtajan paikka on jyvitetty Ranskalle, jolla on takataskussaan EKP:n varapääjohtajana toiminut Christian Noyer, jos Trichet´n tie nousee pystyyn.

paakirjoitus@kaleva.fi