Eija Tans­ka­nen va­lit­tiin So­dan­ky­län geo­fy­sii­kan ob­ser­va­to­rion joh­ta­jak­si

Oulun yliopistoon kuuluvan Sodankylän geofysiikan observatorion johtajaksi on valittu avaruusfysiikan professori Eija Tanskanen.

Oulun yliopistoon kuuluvan Sodankylän geofysiikan observatorion johtajaksi on valittu avaruusfysiikan professori Eija Tanskanen. Tehtävään oli 10 hakijaa.

Tanskasen tämän hetken tutkimusaiheisiin kuuluvat magneettisen ympäristön häiriöt ja niiden syntymekanismit mukaan lukien revontulimyrskyt.

– Observatoriot ovat havaintotoiminnan kulmakiviä tuottamiensa laadukkaiden pitkäaikaisten mittausten vuoksi ja täten eturintaman tutkimuksen edellytys, Tanskanen toteaa.

Eija Tanskanen on toiminut aiemmin urallaan erilaisissa tutkimus-, opetus- ja johtotehtävissä sekä kotimaassa että ulkomailla. NASAn Goddard-avaruustutkimuskeskuksessa hän pääsi läheltä seuraamaan kansainvälisten avaruushankkeiden johtamista ja osallistui uusien hankkeiden ideointiin. 

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä