"Ei minulla muuta olekuin nämä linnut"

Pulu katselee levollisesti maailmaa Kerttu Vannisen päälaella, toinen nokkii käsivarrella pähkinää. "Tämmönen hässäkkä", Kerttu manaa ja silmäilee rakasta lintuparveaan.

Pulu katselee levollisesti maailmaa Kerttu Vannisen päälaella, toinen nokkii käsivarrella pähkinää. "Tämmönen hässäkkä", Kerttu manaa ja silmäilee rakasta lintuparveaan.

Hän ei ole lopettanut pulujen, sorsien ja lokkien ruokkimista. Eikä totisesti aio tehdä niin.

"Ei minulle muuta ole kuin nämä linnut. Jos en saisi ruokkia niitä, kuolisin itse."

Kerttua pelottaa vain se, mitä ihminen itse saa aikaan.

"Kuolleita lintuja on löytynyt aina. Milloin ovat nälkiintyneitä, milloin löytyvät niskat poikki, jalat sidottuna tai öljyisenä", Kerttu Vanninen hermostuu.

Lintuinfluenssaepäilys ei hätkäytä myöskään Jani Alataloa. "20 vuotta olen ruokkinut lintuja. Minulla on nimikkolintuja, jotka tottelevat nimeä", hän kehaisee.

Linnut antavat miehelle mielenrauhaa ja tekemistä. "Eivätkä pysy hengissä ilman meitä ruokkijoita."

Annikki Myllylä ja Liisa Valtola ovat piknikillä Oulun Ainolanpuistossa. Ruokatarjoilu ei koske lintuja. "Emme tavallisestikaan ruoki niitä", naiset vakuuttavat.



Ei uusia ohjeita
lemmikkien omistajille


Lintuinfluenssauutisointi ei ole aiheuttanut paniikkia, mutta ei ole ihan koskettamattakaan mennyt läpi.

"Keitin minä lauantaina veden", Annikki paljastaa. "Ihan vaan varalta." Kissojen ja koirien omistajien on syytä olla tavallisen huolekkaita lemmikeitään ulkoiluttaessa. Taajamissa kissat ja koirat on pidettävä järjestyslain mukaan toki aina kytkettyinä.

Läänineläinlääkäri Hanna Lounela korostaa, että kotieläinten omistajille ei silti anneta mitään erityisiä ohjeita tässä vaiheessa.

"Kuolleisiin lintuihin ei saa koskea, ja käsihygieniasta täytyy huolehtia", hän toistaa kansanterveyslaitoksen antamia ohjeita.

Jos koira tai kissa on saanut kuolleen linnun käsittelyynsä, on touhu syytä keskeyttää. Kuollut lintu täytyy hävittää vaikka muovipussia apuna käyttäen.

"Ei kotieläimien pidä päästä luonnoneläimiin käsiksi muulloinkaan. Loiset ja salmonella ovat vaarana aina", Hanna Lounela muistuttaa.

Ilmoita asiavirheestä