Kanadan Edmonton on ensimmäinen Amerikan mantereen kaupunki, joka pääsee isännöimään yleisurheilun MM-kilpailuja. Aiemmista seitsemistä maailmanmestaruuskisoista kuudet on pidetty Euroopassa ja yhdet Aasiassa (1991 Tokiossa).
Kanada onkin yleisurheilussa varsin harvinainen arvokisojen isäntämaa. Vuonna 1988 nuoret kilpailivat ikäluokkansa maailmanmestaruuksista Sudburyssä, ja Toronto järjesti MM-hallikilpailut vuonna 1993.
Vaikka yleisurheilu ei kuulukaan Kanadan menestyksekkäimpiin lajeihin kiinnostus MM-kisoja kohtaan on kova. Pääsyliput ovat käyneet hyvin kaupaksi.
Yleisurheilun eliitti kilpailee Edmontonissa paitsi maineesta ja kunniasta, myös melkoisista taalatukuista. Henkilökohtaisten lajien maailmanmestareille on luvassa lähes 420 000 markkaa.