Ed­mon­ton joutuu tiu­kil­le

VANCOUVER Montreal ja Saku Koivu eivät olleet NHL-jääkiekkoliigan tiistai-illan kierroksella ainoat, joilla oli paljon pelissä. Kun Idässä seitsemän pudotuspelijoukkuetta kahdeksasta on jo selvillä, Lännessä tilanne on sitä avoimempi.

VANCOUVER Montreal ja Saku Koivu eivät olleet NHL-jääkiekkoliigan tiistai-illan kierroksella ainoat, joilla oli paljon pelissä. Kun Idässä seitsemän pudotuspelijoukkuetta kahdeksasta on jo selvillä, Lännessä tilanne on sitä avoimempi.

St. Louis voitti Nashville maalein 3–2 ja on Lännessä kuudentena 92 pisteellään. Los Angeles ja Chicago ovat sitä pisteen edellä, ja takana puhaltavat St. Louisin niskaan Phoenix (91) ja Vancouver (90). Edmonton (88) ja Dallas (86) ovat sijalla 9 ja 10, ja niillä on mahdollisuudet nousta kahdeksan joukkoon ja jatkopeleihin.

St. Louis, Los Angeles ja Chicago kamppailevet ennen muuta Lännen neljännestä sijasta, joka takaisi kotiedun Stanley cupin ensimmäiselle kierrokselle.Phoenix ryhdistäytyi oivalliseen aikaan. Kahden perättäisen tappion jälkeen se kukisti Calgaryn vieraissa maalein 4–2. Voittajista Shane Doan iski kaksi maalia ja syötti yhden.

Phoenix johtaa seuraavaksi Edmontonin vieraissa, ja voitto tässä ottelussa tietäisi arizonalaisille pudotuspelipaikan varmistumista. Koska Edmonton on yhdeksäntenä ja karsiutumassa Stanley cupista, Phoenix ei pääse ottelussa helpolla. Edmontonin tilanne on sikäli huono, että se tarvitsee jatkopaikkaan apuja muilta.

Vancouverilla hurja kevätvire

Edmontonin tilanne olisi paljon mukavampi, ellei Vancouver olisi jatkanut oivia pelejään. Nyt Vancouver kävi nappaamassa vierasvoiton Coloradolta maalein 2–1. Mattias Öhlund ja Markus Näslund ampuivat maalin mieheen.

Vancouver on voittanut 16:sta viime pelistään peräti 13 ja hävinnyt vain yhden. Näslund on NHL:n pistetilastossa toisena 85 pisteellään (36+49). Calgaryn Jarome Iginla on listan kärjessä 95 pisteellään (51+44).

Idässä Washingtonilla on pienet mahdollisuudet nousta pudotuspeliviivan yläpuolelle. Washington oljenkorsi säilyi, kun joukkue kukisti Chicagon 3–1. Washingtonin ainoa mahdollisuus päästä vielä mukaan on siinä, että se voittaa kaikki kolme jäljellä olevaa otteluaan ja Carolina samalla häviää kaikki kolme otteluaan. Tämä ei kuitenkaan tunnu todennäköiseltä, sillä Carolina kohtaa vielä Idän huonot joukkueet Tampa Bayn, Floridan ja Atlantan.

Montreal varmisti Saku Koivun paluujuhlissa pudotuspelipaikan 4–3-voitolla Ottawasta, sillä Montrealilla on 87 pistettä. Washingtonilla on pisteitä 80 ja omaa divisioonaansa johtavalla Carolinalla 86. (STT)

Ilmoita asiavirheestä