Espoon käräjäoikeus tekee ensi viikolla katselmuksen surmapaikalla.
"Osapuolet haluavat meidät sinne. Emmehän me nyt itse halua minnekään lähteä", käräjäoikeuden laamanni Heikki Mikkola sanoo.
Mikkolan mukaan katselmukset ovat aika harvinaisia rikosasioissa. Enemmän niitä tehdään riita-asioissa. Rikosasioissa kyseessä voi olla esimerkiksi liikenneonnettomuus, jolloin käydään katsomassa risteystä.
"Suurin merkitys katselmuksilla on se, että osaa suhtautua näyttöön jotenkin selkeämmin, kun itse tietää paikan, mistä puhutaan. Katselmuspaikalla ollessa ei missään tapauksessa tehdä johtopäätöksiä", Mikkola sanoo.
Muutaman
tutkijan panos
Bodominjärven murhista on aiheutunut ja aiheutuu iso lasku yhteiskunnalle. Laskun suuruutta ei pystytä vielä arvioimaan, eikä todellista loppusummaa todennäköisesti tiedetä koskaan. Käräjäoikeuskäsittelyn jatkoksi tulee todennäköisesti vielä hovioikeuden ja korkeimman oikeuden oikeudenkäynnit.
Tapauksen poliisitutkinnan johtaja, rikosylikomisario Tero Haapala keskusrikospoliisista (krp) sanoo, että poliisitutkinnan hintaa ei ole ainakaan toistaiseksi laskettu. Työtunteja tutkintaan on käytetty lukematon määrä.
"Alkututkinta 1960-luvulla kesti vuoden verran hyvinkin tiiviinä, ja siinä oli alkuun kymmeniä poliiseja mukana. Vuosien varrella se on ollut aika ajoin hyllyssä ja vihjeiden tullessa otettu uudelleen esille."
Haapalan mukaan tutkinnan viimeinen vaihe alkoi runsaat kaksi vuotta sitten, kun telttaan ja muuhun säilyneeseen aineistoon päätettiin tehdä dna-tutkimuksia.
"Siinä vaiheessa nimettiin muutamia uusia päävastuullisia tutkijoita. He lähtivät perkaamaan aineistoa. Ei tässä enää loppuvaiheessa ole resursseilla suurta merkitystä, vaan sillä, että muutamalla tutkijalla on ollut rauha."
Haapalan mukaan tutkijat keskittyivät lähinnä Bodominjärven juttuun, vaikka jokaisella tutkijalla on ollut myös muita juttuja ohessa.
Pienien näytteiden tutkinta kallista
Suurin kustannus Haapalan mukaan poliisitutkinnassa on ollut dna-tutkimusten osuus, joista osa jouduttiin tekemään Englannissa.
"Rikoslaboratoriossa on hyvä tutkintavalmius perus-dna-tutkimukseen, mutta tässä oli osassa kyse äärimmäisen pienistä ja vanhoista näytteistä. Sitä kokemusta ja tietotaitoa vasta kerätään meillä, joten tarvittiin laboratorio, joka on perehtynyt vanhoihin verijälkiin", Haapala sanoo.
Summaa hän ei halua sanoa.
"Summat ovat huomattavia normaaleihin rikostutkintakuluihin verrattuna."
Käräjäoikeuden laamanni Heikki Mikkola ei lähde arvioimaan, mitä itse oikeudenkäynti maksaa.
"Ei se paljoa ole. Esimerkiksi talousrikosjutut saattavat kestää kuukausitolkulla", Mikkola sanoo. Kovin suuria kustannuksia ei ole odotettavissa ensi viikon surmapaikan katselmuksestakaan.