E-pommi tuhoaa säh­kö­lait­tei­ta ja so­kai­see tutkat

Amerikkalaisen CBS-televisiokanavan välittämien tietojen mukaan Yhdysvaltojen sotilasjoukot ovat iskeneet Irakin televisioon elektro- eli sähkömagneettista pulssia hyödyntävällä E-pommilla.

Amerikkalaisen CBS-televisiokanavan välittämien tietojen mukaan Yhdysvaltojen sotilasjoukot ovat iskeneet Irakin televisioon elektro- eli sähkömagneettista pulssia hyödyntävällä E-pommilla. Suomalaiset sotilasasiantuntijat suhtautuvat varauksella tietoihin.

"Näyttää siltä, että Bagdadissa sijaitsevaan televisiotorniin on isketty ainakin tavanomaisella risteilyohjuksella. E-pommin vaikutuksia on ulkopuolelta vaikea nähdä, sillä se ei aiheuta vaurioita rakennuksiin. Emme voi päätellä tietojen todenmukaisuutta varmasti", kertoo majuri Kaarle Lagerstam Maanpuolustuskorkeakoulun strategian laitokselta.

E-pommi ei ole vielä varsinaisesti palveluskäyttöön tullut ase eivätkä Yhdysvaltojen puolustusviranomaiset mielellään julkista sen käyttöä.

"E-pommi on elektronisen sokin aiheuttava laite, joka tuhoaa sen lähialueella olevat radiolaitteet, puhelimet ja tietokoneet. Pommi toimii periaatteessa siten, että se laukaisee elektromagneettisen pulssin, jonka värähtely tuhoaa lähialueella olevia laitteita."

Toimintaperiaatetta voidaan verrata ydinräjähdykseen ilmakehässä, minkä aikaan saama sähkömagneettinen pulssi tuhoaa sähkölaitteita ja sokaisee tutkat. Pommi aiheuttaa myös sähkökatkoja ja häiritsee autojen ja lentokoneiden sytytysjärjestelmiä.

"E-pommi viedään lähelle kohdetta ja vaikutus aikaan saadaan tavallisella räjähdysaineella."

E-pommi voidaan varustaa tavallisen pommin ohjausjärjestelmällä. Pommi voidaan myös ampua kohteeseen risteilyohjuksella ja se voi olla myös kannettava. (Kaleva)

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä