Pohjois-Korea julisti keskiviikkona ottaneensa loikan internetin aikaan avaamalla sähköisen kaupankäynnin keskuksen.
Pohjoiskorealainen e-business keskittyy koti- ja ulkomaisiin tietotekniikkatuotteisiin, joiden tiedot ovat nyt kymmenien tuhansien tiedemiesten, insinöörien ja opiskelijoiden käytössä, Pohjois-Korean virallinen uutistoimisto kertoi.
Internet on tähän saakka rajattu Pohjois-Koreassa tiukasti pienen stalinistisen puolue-eliitin käyttöön.
Yksinvaltias Kim Jong-il innostui kuitenkin tietokoneista käydessään viime vuonna Kiinassa, ja vierailun jälkeen hän on hankkinut tietotekniikkaa koulutuskeskuksiin eri puolille maata.
Pohjois-Korea on riippuvainen ulkomaisesta avusta, vaikka maa on vuosikymmenten ajan ollut yksi sulkeutuneimmista maista maailmassa.