Rauman Lukko on Petri Vehasen polvivamman takia metsästänyt jo useamman viikon uutta jääkiekon SM-liigatason maalivahtia. Lukon toimitusjohtaja Jyrki Santala vahvisti tänään STT:lle, että ratkaisu on tehty. Lukon maalille luistelee mahdollisesti jo tiistaina Porissa 35-vuotias kanadalainen Dwayne Roloson.
- Tarjolla oli useita maalivahteja niin ulkomailta kuin kotimaastakin, mutta Roloson oli ehdokkaista ylivoimaisesti paras, Santala sanoo.
Santala korostaa, ettei Roloson tule Lukkoon suinkaan rahan takia.
- Hänen vuosipalkkansa Minnesotassa oli 2,5 miljoonaa dollaria. Siitä voi hyvin ymmärtää, että Rolosonin motiivi on olla hyvässä kunnossa, jos työsulku jossain vaiheessa loppuu. Meillä oli ihan täysi työ selvitä vakuutuksesta ja muista kuluista, Santala selvittää.
Roloson pelasi viime kaudella Minnesotassa 48 ottelua. Hän jakoi Miikka Kiprusoffin kanssa runkosarjan parhaan torjuntaprosentin 93,3. Nollapelejä Roloson pelasi viisi, päästetettyjen maalien keskiarvo ottelua oli 1,88.