Euroopan keskuspankin pääjohtajan Wim Duisenbergin mukaan EKP tukee vankasti EU:n komissiota, joka on esittänyt talousjätti Saksalle moitteita kasvavasta alijäämästä.
EKP:n johtokunta kannattaa kaikkia tapoja, joilla voidaan välttää kohtuuttomien alijäämien syntyminen ja saada jäsenmaiden budjetit vakaus- ja kasvusopimuksen mukaisiksi, Duisenberg kertoi Maastrichtissä torstaina. Komission rooli taas on vartioida tätä sopimusta.
EU:n komissio esitti viime viikolla, että Saksalle ja Portugalille olisi annettava ennakkovaroitus alijäämästä. EU:n valtiovarainministerit päättävät ensi tiistaina, hyväksyvätkö ne ehdotuksen.
Jos Ecofin äänestää, komission mukaan äänestys on julkinen. Duisenbergin mukaan on selvää, että poissaolo äänestyksestä tulkitaan vastaan äänestämiseksi.
EU:n rahakomissaarin Pedro Solbesin tiedottaja Gerassimos Thomas vakuutti torstaina Brysselissä, ettei komissiolla ole aikeita tai mitään syytä vetää pois esitystään ennen Ecofiniä.
Thomasin mukaan jo komission esitys on vaikuttanut jäsenmaihin ja saanut ne tarkastelemaan vakaussopimuksen ehtojen noudattamista.