Oulu
SM-liigaa on aina viime päiviin saakka rummutettu maailman toiseksi kovimmaksi jääkiekon ammattilaisliigaksi suuren ja mahtavan NHL:n jälkeen. Viimeksi näin julisti Kärppien uusi pakkivahvistus Drew Bannister, joka 164 NHL-ottelun kokemuksella ilmeisesti tietää mistä puhuu.
28-vuotias Bannister tuo tilastojen valossa SM-liigaan keskivertoa enemmän NHL-kokemusta, sillä suurin osa SM-liigasta pelaavista entisistä "änäriläisistä" jäävät kokemuksessa muutamiin kymmeniin otteluihin.
Tämän kauden SM-liigassa tuulahduksen NHL:stä tuo noin 30 ammattikiekkoilijaa, joista noin puolet on meikäläisiä paluumuuttajia ja toinen puoli kanadalais-tshekkiläisiä maailman kaukaloita kiertäviä kiekkolähettiläitä.
SM-liigan ylivoimaisesti kokenein NHL-pelaaja on Bluesin Juha Ylönen, joka tahkosi Pohjois-Amerikassa yhteensä kuusi kautta ja kuittasi tililleen 341 NHL-ottelua. Vaikka Ylönen ylsi varsin kunnioitettavaan NHL-uraan, hänkään ei päässyt nousemaan joukkueensa vastuunkantajien joukkoon.
Sama koskee rankingissa kakkosena olevaa Ville Peltosta, joka joutui tyytymään kolmos-ja nelosketjun vähäiseen jääaikaan. NHL:stä SM-liigaan palaavien kotimaisten pelaajien yhteinen nimittäjä on se, että he ovat joutuneet palloilemaan tuon tuostakin eri farmijoukkueissa.
Farmielämä ei kiinnosta
SM-liigan ulkomaalaisista entiset NHL-pelaajat ovat kyllästyneet samaan asiaan kuin suomalaiset paluumuuttajat: farmielämä ei kiinnosta. Elämä on helpompaa SM-liigassa, koska täällä otteluita on vähemmän, matkustaminen vie vähemmän aikaa, palkka on kilpailukykyinen ja elinympäristö turvallisempi. Kaiken lisäksi SM-liigan kilpailullinen ja urheilullinen taso on kestää vertailun AHL:n farmiliigoihin.
Niin kova ja kilpailukykyinen sarja SM-liiga ei kuitenkaan ole, että se saisi houkutelluksi NHL-seurojen profiilipelaajia ykkös- ja kakkosketjuista. Todellinen säännön vahvistanut poikkeus tapahtui NHL:n työsulun aikana kaudella 1994-95, jolloin kotimaan kaukaloissa tuikki supertähtiä Teemu Selänteen, Jari Kurrin ja Theoren Fleuryn johdolla.
Ruuttu ja Skriko NHL-veteraaneja
SM-liigan päävalmentajista pelaajana eniten ehti saavuttaa SaiPa:n Petri Skriko, joka teki 1980-luvulla suomalaisittain arvokasta pioneerityötä yhteensä 541 ottelun (183+222=405) verran Vancouverissa, Winnipegissä, Bostonissa ja San Josessa.
Jokerien Raimo Summanen tahkosi 151 ottelua Edmontonissa ja Vancouverissa, kun taas TPS:n Kari Jalosen NHL-ura jäi vain 37 otteluun Calgaryssa ja Edmontonissa.
Kakkosvalmentajista kokeneimmat ovat Kärppien Reijo Ruotsalainen, joka pelasi 446 runkosarjan ottelua NY Rangersissa, Edmontonissa ja New Jerseyssä sekä TPS:n Hannu Virta 245 NHL-ottelullaan Buffalossa.
Ruotsalaisen menestyminen rahakaukalossa on omaa luokkaansa, sillä hän voitti Stanley cupin Edmontonissa 1987 ja 1990.
SM-liigan kakkosvalmentajista myös SaiPa:n Hannu Järvenpää voi ylpeillä NHL-kokemuksellaan. Otteluita Winnipegissä kertyi vuosina 1986-89 yhteensä 114.
Toimitusjohtajista NHL:ssä pelasivat hyvällä menestyksellä Bluesin Christian Ruuttu, joka puki Buffalon tai Chicagon pelipaidan päälleen peräti 621 kertaa sekä Tapparan Mikko Leinonen 162 NHL-ottelullaan.
Kaikkien aikojen paras suomalaispelaaja Jari Kurri urakoi komean uransa aikana 1980-98 yhteensä 1251 NHL:n runkosarjan ottelua.