Dort­mund hankki turk­ki­lai­sen suur­lu­pauk­sen

Jalkapallon Saksan Bundesliigassa pelaava Borussia Dortmund on hankkinut turkkilaislupaus Emre Morin.

Jalkapallon Saksan Bundesliigassa pelaava Borussia Dortmund on hankkinut turkkilaislupaus Emre Morin. Vasta 18-vuotias Mor siirtyy Dortmundiin Tanskan liigan Nordsjällandista.

Mor syntyi Tanskassa ja pelasi nuorempana Tanskan ikäkausimaajoukkueissa, mutta päätti viime vuonna edustaa vanhempiensa synnyinmaata Turkkia. Hänet valittiin Turkin joukkueeseen tämän kesän EM-lopputurnaukseen.

Morin sopimus Dortmundin kanssa on viisivuotinen. Siirtosummaa ei julkistettu, mutta se on Nordsjällandin mukaan merkittävä.

– Tämä sopimus oli seuran historian paras ja melko ainutlaatuinen. Muuten emme olisi myyneet häntä ennen EM-kisoja, Nordsjällandin urheilujohtaja Carsten V. Jensen sanoi.

– Kukaan ei epäile, etteikö Emrellä olisi ominaisuuksia, joita hyvin harvoin nähdään Tanskan liigassa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä