Donskoi rat­kai­si voiton - Kärpät nousi pisteen päähän Pe­li­can­sis­ta

Joonas Donskoi taituroi Kärpät seitsemänteen perättäiseen voittoon Jääkiekkoliigassa torstaina.

Arkistokuva.
Arkistokuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Joonas Donskoi taituroi Kärpät seitsemänteen perättäiseen voittoon Jääkiekkoliigassa torstaina. Donskoi ratkaisi voittomaalikilpailuun edenneen kohtaamisen kahdella onnistumisellaan ja varmisti Kärpille 3–2-voiton.

Donskoille ratkaisumaaleja arvokkaampaa oli kuitenkin onnistuminen pelitilanteessa. Hän vei vieraat toisessa erässä 2–0-johtoon kauden ensimmäisellä liigamaalillaan. Donskoita ennen Ben Maxwell oli iskenyt illan avausosuman.

– Aina sitä itseltään maaleja odottaa. Sikäli pitää olla tyytyväinen, että onnistuminen vihdoin tuli, Donskoi totesi.

Voiton ansiosta Kärpät nousi liigassa toiseksi vain pisteen päähän sarjajohtaja Pelicansista. Ottelun vähemmän pelannut Ilves on kolmantena edelleen pisteen päässä Kärpistä.

Kärpät jatkoi koko lokakuun jatkunutta voittosarjaansa, mutta huippuvireinen Ässät onnistui kuitenkin järjestämään oululaisille kuukauden ensimmäisen pistemenetyksen venyttämällä pelin jatkoajan kautta voittomaalikilpailuun.

Ottelu oli kaksijakoinen. Maxwell ja Donskoi ohittivat Ässien maalivahdin Juuso Riksmanin toisessa erässä ja veivät Kärpät kahden maalin karkumatkalle. Puolustaja Valtteri Parikka ja Niklas Hagman toivat isännät tasoihin päätöserässä.

– Erätauolla päätimme, että taistelua pitää olla enemmän. Pelasimme  rohkeammin, Ässien kirin uransa ensimmäisellä liigaosumalla käynnistänyt tulokaspuolustaja Valtteri Parikka totesi.

Ässille tappio oli kauden ensimmäinen kotikentällä.

Päivän toisessa pelissä Lukko voitti KalPan 3–1 Kuopiossa pelatussa ottelussa.

Ilmoita asiavirheestä