Djo­ko­vic ja Federer jy­rä­si­vät vä­li­eriin

Tämänvuotisessa Wimbledonin tennisturnauksessa on nähty rutkasti yllätyksiä, mutta tämänpäiväisissä päiväotteluissa niille ei ollut sijaa.

Tämänvuotisessa Wimbledonin tennisturnauksessa on nähty rutkasti yllätyksiä, mutta tämänpäiväisissä päiväotteluissa niille ei ollut sijaa. Novak Djokovic ja Roger Federer hoitivat omat puolivälieräottelunsa vakuuttavaan tyyliin ja kohtaavat toisensa ylihuomenna puolivälierissä.

Turnauksen ykkössijoitettu ja hallitseva mestari Djokovic teki selvää jälkeä saksalaisesta Florian Mayerista. Serbi oli parempi erin 6–4, 6–1, 6–4.

Federer oli vieläkin ylivoimaisempi kaataessaan venäläisen Mihail Juzhnin 6–1, 6–2, 6–2. Sveitsiläiseltä kului välieräpaikan nappaamiseen vain tunti ja 32 minuuttia.

Kahtena edellisenä vuonna Federer putosi Wimbledonista juuri puolivälierissä.

Britti Andy Murray voitti tasaisessa puolivälierässä espanjalaisen David Ferrerin. Murray otti voiton lukemin 6–7, 7–6, 6–4, 7–6. Skotti selviytyi Wimbledonin välieriin nyt neljättä kertaa perättäin.

Murray kohtaa välierissä ranskalaisen Jo-Wilfried Tsongan, joka eteni Wimbledonissa välieriin toisena vuonna perättäin. Tsonga nujersi saksalaisen Philipp Kohlschreiberin 7–6, 4–6, 7–6, 6–2.

Ilmoita asiavirheestä